Juvelyrinės kokybės smaragdai yra sodriai žalios splavos ir skaidrūs, o neturintys juvelyrinės kokybės yra neskaidrūs ir ne tokie išvaizdūs.
Smaragdas žinomas nuo seniausių laikų. Jį vertino įvairios tautos, nes tikėjo, kad smaragdas apsaugo nuo piktų dvasių, suteikia dvasios ramybę ir turi nepaprastų gydomųjų savybių, nuveja piktus sapnus ir blogas mintis, nuramina širdies plakimą.
Legendose apie smaragdą rašoma, kad pažiūrėjus į jį širdyje darosi giedra, palietus šį akmenį ištirpsta liūdesys ir skausmas, širdis tarsi numeta pančius ir pradeda plakti meilės ritmu. Niekas taip nepraskaidrina nuotaikos kaip smaragdas. Jis pripildo širdį pakilios meilės energijos, apsiniaukęs dangus pasidaro giedras, nes užplūsta nepaprasto gėrio banga, sužadindama visą kūną. Visa žmogaus esybė prispildo jėgos, visos kliūtys išnyksta. Pajunti savyje nepaprastą galią, norisi džiaugtis, mylėti ir atrodo, kad gali nuversti visus kalnus, kurie tau pastojo kelią.
Smaragdas yra akmuo įkvėpėjas, sužadinantis gyvenimo džiaugsmą ir palaimą. Smaragdas padeda naujai “įkvėpti” gyvenimą, atgimti kaip “feniksui iš pelenų” ir visiškai atsinaujinti. Jis kaip ir visi berilai, priklauso sielos budimo temai. Skatina vidinės šviesos pasirinkimą ir jos išsiskleidimą savo darbuose bei gyvenime.
Smaragdas yra šeimyninės laimės, sėkmingos meilės ir ištikimybės akmuo. Jis stiprina tarpusavio santykius, bendravimą, partnerystę ir draugystę. Laukiantiems meilės padeda pritraukti giminingą sielą, tai idealios santuokos akmuo. Smaragdas padeda išlaikyti santykių pusiausvyrą, skatina permainas ir pastovų atsinaujinimą. Jis atveria širdį, nuramina emocijas, pripildo fizinį, emocinį ir mentalinį kūną harmoningos energijos ir išlaisvina iš negatyvios patirties, skaudžių išgyvenimų, ypač susijusių su nelaiminga ir nesėkminga meile. Naudojantis smaragdu atsigauna ir sustiprėja fizinis kūnas, veiksmuose ir poelgiuose atsiranda daugiau pozityvumo, gyvenimas darosi produktyvesnis ir vis dažniau aplanko sėkmė.
Šis akmupo stiprina charakterį ir kantrybę, ištikus bėdai padeda ją nugalėti. Jis skatina visišką atsinaujinimą ir jėgų susigrąžinimą, o po didelių išbandymų ar ligos padeda atsistatyti fiziškai ir dvasiškai. Smargadas sustiprina gebėjimą naudotis visais teikiamais gyvenimo malonumais, gyventi gausoje ir santarvėje su savimi ir supančiu pasauliu. Tai yra mentalinio aiškumo ir vidinio žinojimo akmuo. Smaragdas stirpina vidinę išmintį, įžvalgumą, iškalbingumą, išraišką, praplečia vaizduotę, moko svajoti ir įgyvendinti savo svajones.
Jis skatina pasirinkimo teisę ir laisvę, iškelia į paviršių situacijas, kurios yra taisytinos, atgyvenusios ir trukdo progresuoti. Smargadas padeda įgyvendinti svarbiausius gyvenimo projektus ir tai, kas atneš didžiausios naudos tiek materialiai, tiek dvasiškai. Sąžiningai gyvenančiam savo gyvenimą ir tikinčiam Dvasia žmogui, smaragdas padės atsirinkti draugus, tiesą nuo netiesos, tikra nuo netikro, skatins šeimininko sielai naudingus kontaktus.
Šį akmenį galima apibūdinti keliais žodžiais: šeimyninės laimės, ištikimybės, gausos, santarvės ir kantrybės akmuo. Jis globoja gyvenimiškas sritis: dvasią, materiją, šeimą, santykius, profesinę sėkmę. Smargadas saugo nuo burtų, kerų ir magiškų gudrybių.
Jis ypač naudingas dirbant kolektyve, rengiant seminarus, dirbant su didele grupe, nes skatina tarpusavio bendradarbiavimą. Pritraukia tikrus draugus ir bendraminčius, stiprina bendraminčių ir giminingų sielų ryšį. Taip pat stiprina minties ir žodžio galią tų, kurie moka tuo teisingai naudotis. Skatina gilių maldų išsipildymą, stiprina telepatinį ryšį su šio ir Šviesos pasaulių gyventojais.
Padeda teisingai ir sąžiningai išspręsti teismo procesus.
Tai idealus mineralas meditacijose. Padeda suvokti giluminę maldos reikšmę ir gerina jos kokybę.
Poveikis kūnui/Gydomosios savybės. Smaragdas padeda gydyti infekcinius susirgimus, sinusus, plaučius, širdį, stuburą, raumenis, akis. Gerina regėjimą, mažina akių nuovargį ir turi detoksikuojantį poveikį kepenims, naudojamas sergant reumatu, diabetu, epilepsija, yra geras priešnuodis įkandus uodui, erkei, bitei. Reikia uždėti smaragdo akmenį ant įkastos vietos ir palaikyti apie dvidešimt minučių. Neuslauksu norimo poveikio, po kurio laiko galima pakartoti. Smargadas veikia tas kūno vietas, kuriose yra susikoncentravęs piktybiškumas, guzelis, negyjanti žaizda ir t.t. Jis yra naudingas, kai kankina uždarų patalpų baimė. Pagal kai kuriuos tyrėjus, jis padeda esant komos būsenos, esant tuberkuliozei, karštinei, apsinuodijimui, naktiniam sėklos išsiveržimui, tulžies sutrikimams, inkstų akmenims, padidėjus skrandžio rūgštingumui, sergant astma, gelta, užkietėjus viduriams, sergant hemorojumi, tinstant vidaus organams. Skatina organizmo bendruosius regeneracijos procesus, padeda nepervargti. Nešiojant jį nėštumo metu, vaikas gimsta stiprus, sveikas ir apsaugotas. Smaragdas skatina ilgaamžiškumą, suteikia šviežumo odai.
Čakra. IV. Tinka visoms čakroms, meridianams ir nadi kanalams. Siprina eterinį, stabilizuoja astralinį, ramina mentalinį ir kauzalinį, skatina budhi kūnus.
Derinimas. Su kitais berilais. Ypatingais atvejais su safyru, rubinu ar deimantais.