ONIKSAS
-
Antikoje oniksu buvo vadinamas dryžuotas chalcedonas. Šios sampratos tebesilaiko rusų mineralogai, laikydami oniksu lygiagrečiai juostuotą chalcedoną. Šiuolaikiniai vakariečių mineralogai tokį chalcedoną vadina agatu, o oniksą supranta kaip juodą su mažesniu ar didesniu baltu sluoksniu chalcedoną. Daugelis jų taip vadina tiesiog pastaruoju metu retu tapusį juodą chalcedoną. Komercinėje sampratoje oniksu vadinamas tiesiog juodas akmuo (tai gali būti dažytas chalcedonas, bazaltas, titnagas, o kartais tiesiog dažyta uoliena, sintetinis akmuo ar net plastmasė).
Marmurinis oniksas, plačiai paplitęs pietų šalyse, iš kurio drožiamos įvairios formos ar figūros, nėra dabar aprašomas oniksas. Jei chalcedoninio onikso kietumas 6,5-7, tai marmurinio – 3,5-4, Marmurinis oniksas – tai kalkakmenis su kalcitu arba aragonitu, vadinasi, ir jo savybės visiškai kitos.Oniksas minimas tiek Biblijoje, kaip vienas iš Arono apeiginių rūbų skydelės akmenų, tiek įvairiose kultūrose kaip amuletinis ir net talismaninis akmuo. Tiek Ajurveda, tiek šv. Hildegarda von Bingen aprašinėja jo gydomąsias savybes.
Šiuolaikinėje mineralų terapijoje jis išskiriamas kaip vienas iš fizinio kūno akmenų, naudojamas įžeminimui. Jo paskirtis – padėti protui kontroliuoti emocijas, įvaldant gaivališką prigimtį ir nukreipiant ją norima linkme. Tiesa, čia vėl išskirsime onikso sampratas. Abiejose sampratose, jis skatina ryžtą ir valią veikti, suaktyvina organizmo gyvybinę galią bei sistemų regeneracijos procesus. Todėl naudingas po sunkios ligos. Padės tiems, kurie, neturėdami vidinio stuburo, greit pasiduoda svetimai valiai. Jiems jis sustiprins siekius ir norą bei valią ieškant savo krypties. Šiuo kontekstu galima vadinti jį savarankiškumo akmeniu. Dėl jo jau minėtų savybių, daugelis tyrėjų vadina jį kovotojo akmeniu.
Juodai – baltas chalcedonas (vakarietiškas oniksas) skatina ryžtą, savimonę, objektyvų mąstymą, padeda geriau kontroliuoti jausmus ir aistras, neprisirišti prie to, kas nebereikalinga, ramina nerimą, baimes ir koncentraciją į išorę, per ką daugelis prisišaukia nužiūrėjimus, puolimus ir pan. Vadinasi, jis puikiai padės emocingiems žmonėms, kurie vis skundžiasi magiškais poveikiais ir puolimais. Nepakeičiama šiuo atveju onikso „akis“, vežama iš Indijos.
Šis oniksas tiks užsiimantiems Rytų kovos menais, Tibeto energetinėmis praktikomis bei įvairiomis psichinės jėgos įvaldymo praktikomis. Tai – psichinės energijos kaupiklis. Suprantančiam žmogui jis padeda ją reguliuoti ir nukreipti norima linkme.Visais laikais buvo naudojamas magijoje ir šamanizme darbui su žemės ir požemių dvasiomis ir esybėmis. Žinoma, imantis to, nepažinus ir neįvaldžius savosios vidinės jėgos, tos dvasios ima valdyti jas prisišaukusįjį.
Šalutiniai veiksniai – padidėjęs ego, kietumas, dogmatizmas.
Dryžuotą chalcedoną – oniksą rusiškoje sampratoje, rusų autoriai pristato kaip sveikatos, turtų ir sėkmės akmenį, saugantį nuo astralinių ir fizinių priešų, atšaldantį žemas aistras, suteikiantį tvirtumą ir stabilumą. Jis padeda laikytis savo pozicijos ir užsispyrusiai ginti savo interesus.
Jis taip pat ramina emocijas bei vidinę gaivališką jėgą, mokydamas stebėti ir kontroliuoti visa tai protu. Puikiai tiks pradedantiems ieškotojams, besiblaškantiems tarp galybės krypčių arba „prilipusiems“ prie tuo metu labiau įtikinamesnės. Naudingas, kai žemė išslysta iš po kojų. Tinka norintiems bendrauti su medžiais, jausti juos.Abi versijos gerina klausą, žaizdų gijimą, stiprina imuninę sistemą, padeda esant koordinacijos sutrikimams, stabdo kraujavimus, skatina audinių regeneraciją. Naudingas sergant reumatu ar podagra.
Rėminamas į sidabrą, varį ar žalvarį. Ant bevardžio p. nešiojamas kaip amuletas arba esančioms problemoms tvarkyti. Ant didžiojo p. – šamanistinėms praktikoms, magijai. Ant rodomojo p. – ryžtui, drąsai, valiai stiprinti, užsiimant vidinės jėgos įvaldymo praktikomis arba tiesiog pastoviai patiriant dideles organizmo apkrovas. Imuninei sistemai tiks pakabutis. Auskarai patarti materialiems žmonėms arba užsiimantiems jau minėtomis praktikomis.